18 Mar 2018

Haftadan Kısa Notlar 10 - (12 - 18 Mart 2018)

"Haftadan Kısa Notlar" başlığı altında -elimden geldiğince- bu Pazar ve her hafta Pazar günleri gördüğüm, duyduğum, okuduğum, beğenip beğenmediğim; gündeme, teknoloji, yaşam ve sanata dair pek çok konuda ne varsa sizlerle paylaşıyorum.

Gündem - Yaşam Notları

 • Mehmetçik Afrin kent merkezini kuşattı. Bu yazı yazıldığı gün itibariyle öldürülen terörist sayısı 3560'ı geçti.
 • Mehmetçik Afrin'i kuşatırken sosyal medyada çığ gibi yayılan bir akımın da öncüsü oldu. Atatürk'ün Trablusgarp'ta görevde iken silah arkadaşları ile çekilmiş bir fotoğrafının Afrin'de canlandırmasını yapan Mehmetçiğin bu paylaşımı o kadar beğenildi ki akımın devamı geldi.
 • İnsanları hakiki bir çiftlik sahibi imiş gibi kandırarak yatırım alan Çiftlikbank kurucusu Mehmet Aydın'ın bakanlık tarafından yürütülen soruşturma devam ederken Uruguay'a kaçtığı anlaşıldı. İnsanları 511 milyon TL dolandıran Çiftlikbank'ın müdürü dahil herkes de dolandırıldığını söylüyor.

 • İngiltere'nin Salisbury kentinde geçtiğimiz hafta çift taraflı görev yapan eski bir Rus ajanı ve kızı sinir gazı ile öldürülmüştü. İngiltere Başbakanı bunun uluslararası anlaşmalara göre büyük bir suç olduğunu belirterek Rusya'ya suçunu üstlenmesi için 36 saat süre vermişti. Süre dolmuş ancak Rusya'dan herhangi bir geri dönüş gerçekleşmemişti. İki ülkenin arasını açan bu kriz sonucu İngiltere Rusya'ya karşı ağır ve yeni yaptırımları görüşeceğini belirtirken; Rusya da tüm İngiliz diplomatların ülkeden kovulacağı tehdidinde bulundu.
 • ABD, Rusya'nın sürekli ve düzenli olarak devletin çeşitli bölümlerine siber saldırıda bulunduğunu açıkladı. ABD belirtmese de ABD'nin de uzun bir süredir aynı şeyi yaptığını da belirtelim.
 • Uber'in taksi hizmeti ülkede son bir haftadır bayağı konuşulur oldu. Taksicilerin bazı noktalarda Uber üzerinden hizmet verenlere karşı aşırı davranışları iki tarafı da birbirinden gittikçe uzaklaştırmaya devam ediyor. Uber kendi platformu üzerinden hizmet verenlerin yanında olduğunu söylerken, taksiciler de dava yoluna gidiyorlar. Konu ile ilgili son açıklama ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci'den geldi. Yaptığı son açıklamada Bakan Tüfenkci, hem taksiciyi hem de Uber'i dinleyeceğini belirtti.
Uber taksi hizmeti isteyenlere daha hızlı ve net fiyatlarla basit çözümler üretiyor.
 • Bir süredir 3,6 TL'ya kadar düşen dolar son günlerde yeniden yükselişe geçerek 3,92 dolar düzeylerini zorlamaya başladı.
 • Bu hafta 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü kutladık. Bu yazıyı okuyan herkesin telefonuna Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Dünya Tüketiciler Gününüzü kutlayan bir mesaj gelmiş olmalı. (Bir farklılık olarak benim Twitter üzerinden cevabımı aşağıda görebilirsiniz. Farklı düşünenlere saygı duyuyorum, yorumlarda muhabbet edelim)
 • Dünyanın yaşayan en büyük fizik profesörü, evrenbilimcisi ve kuramcısı Stephen Hawking öldü. Kendisini gençliğinden beri tekerlekli sandalyeye bağlayan ve hareket dahi etmesine izin vermeyen bir hastalıkla yaşamını sürdüren Hawking bilime ve insanlığa büyük mesajlar ve beyinler bırakan bir bilim adamı oldu. Doktorların 23 yaşına kadar ölmesine kesin gözüyle baktığı Hawking, öldüğünde 76 yaşındaydı!
 • Bildiğiniz gibi 12 Mart İstilkal Marşı'nın kabul yıl dönümü olarak kutlanıyor. 12 Mart 1921 günü mecliste sesli olarak okunan ve ayakta alkışlanan marşın Osman Zeki Ünger'e ait bestesinin değiştirilmesi gündemde. Günümüz koşullarında bestenin kusurlu olduğu iddiaları doğrudur, zira sözlerle tam uyumlu bir beste değildir Osman Zeki Üngör'ün bestesi, ayrıca aceleyle kayda alındığından dolayı olması gerekenden hızlı bir şekilde kayda geçmiştir. Bu hız sorunu yakın zamanda düzeltilip olması gereken şekle getirilmiştir. Yine de 90 küsür yıldır milletin zihninde yer etmiş bir melodiyi değiştirmenin ne kadar doğru ve mantıklı olduğu tartışmalıdır. Son olarak İstiklal Marşı'nın beste yarışmasında finale kalan 13 besteyi aşağıdan dinleyebilirsiniz. Şahsen bugün kullandığımız beste haricinde benim favorim en sondaki Ramazan Uçar bestesidir.
 • Türkiye'de internet üzerinden en çok aranan hastalıklar açıklandı. Buna göre en çok cilt hastalıkları aranırken ikinci sırayı alerji ve üçüncü sırayı ise hemoroid aldı.
 • Türkiye obezite haritasında Avrupa'da %32 ile birinci sırada bulunuyor.

Teknoloji - Bilim Notları


 • Milli uçak gemisi 2021'de envantere girecek. Dünyada, "yüzen kale" olarak adlandırılan uçak gemilerine sahip bir elin parmaklarını geçmeyen ülke bulunuyor.
ABD'nin en büyük uçak gemilerinden birisi olan USS Nimitz.
 • Bitcoin ile dünyamızı meşgul eden Blockchain teknolojisi her zaman kötü şeylere yol açmıyor. Nimetlerinden yararlanmayı becerebilirsek blok zinciri denilen teknoloji pek çok alanda yardımcımız olabilir. Buna son örnek ise blok zinciri kullanılarak Sierra Leone'de gerçekleştirilen seçimler oldu. Bildiğiniz gibi blokchain teknolojisi ile verileri herkes görebiliyor ancak hiç kimse müdahale edemiyordu. Gelecekte bu teknolojinin adını daha sık duyacağımız kesin gibi...
 • 32 yaşındaki bir milyarder öldükten sonra bilincinin ölümsüzleştirilmesi için Nectome adlı şirkete 10 bin dolar ödedi!
 • Son zamanlarda dünyanın en çok oynanan ve en çok konuşulan oyunu PlayerUnknown's BattleGrounds (PUBG) mobile geldi. Beta sürümünde ve sadece ingilizce destekli oyun şuanda bile gayet gerçekçi ve güzel gözüküyor.
 • Blokchain teknolojisi ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz seçim haberinin yanında bu teknolojiye değil de onun konu edindiği sanal para sistemine karşı olan şirketler de gün geçtikçe artıyor. Son darbe ise Google'dan geldi. Google bu konu ile ilgili tüm reklamları kaldıracağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından 1 Bitcoin 8 bin dolara kadar düşüş gösterdi.
 • Dünyanın en büyük alışveriş şirketlerinden birisi olan Amazon yakında Türkiye'ye gelmeye hazırlanıyor. Ayrıntılar tam olarak belli olmasa da Amazon'un Türk e-ticaretine yeni bir soluk getireceği şüphesiz.

Kültür/Sanat - Tasarım Notları

 • 27 Nisan tarihinde gösterime girecek ve merakla beklenen son Marvel filmi "Avengers: Infinity War"ın yayınlandıktan itibaren çok konuşulan ve daha da bir meraklandıran fragmanı yayınlandı. 1 gün önce yayınlanmış olmasına rağmen 30 milyon izlenmeye ulaşan fragmanın üzerinden komplo teorileri de aldı başını yürüdü.
 • Metropolitan Müzesinin dijitalleştirdiği 450 bin sanatsal görsel ücretsiz olarak erişime açıldı.

Haftanın Kitabı: İstiklâl Marşı'mızı Anlamak - Prof. Dr. Nurullah Çetin

Bu haftanın kitabı gündemle yakından ilgili olarak Edebiyat Profesörü Nurullah Çetin'in "İstiklâl Marşı'mızı Anlamak" adlı kitabı. İstiklâl Marşı'nın her mısrasının derinlemesine incelendiği kitapta; Mehmet Akif'in şiirde kullandığı en basit kelimenin bile ardında büyük bir düşünce ve hikaye olduğuna tanık olacaksınız. Her Türk gencinin ve evladının okuması gerektiğini düşündüğüm kitapla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için 2014 yılında yazdığım "Bir Kitap: İstiklâl Marşı'mızı Anlamak - Nurullah Çetin" tanıtım yazıma da göz atabilirsiniz.

Haftanın Videosu: Cem Karaca & Barış Manço - Uuzn İnce Bir Yoldayım

Hatırlarsanız geçen hafta Haftanın Röportajı bölümünde Barış Manço ile BBC Tüekçe'nin yapmış olduğu bir röportajı almıştık. Bu hafta ise Cem Karaca ile birlikte söyledikleri Uzun İnce Bir Yoldayım performansını "Haftanın Videosu" olarak koymak istedim.

Bu videoyu çok önemli yapan bir kaç unsur var; Birincisi Cem Karaca & Barış Manço gibi iki büyük üstadın bir arada düet yapması. Ancak orkestraya dikkat edenler Kurtalan Ekspres ve Moğollar'ın şarkıyı çaldığını farkedecekler. Bunun yanında o orkestrayı yöneten kişi ise ünlü şefimiz Cahit Berkay. Şarkı da Aşık Veysel'in olunca tam bir Anadolu kokusu geliyor... Beşi bir yerde gibi hani...

Videoyu dinledikten sonra belki de Türk müzik tarihinin en güzel düeti olduğunu düşüneceksiniz. Zira dinleyenlerin çoğu öyle düşünüyor. Videonun altındaki yorumlar ise en az şarkı kadar efsane...

Başka bir yazıda görüşmek üzere
Esen kalın...

2 yorum:

 1. Murat Bey,
  Moena başlıklı yazınızın bazı kısımlarını ve resimlerden bazıları MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma kaynak göstererek almak istiyorum.
  İzin verip vermeyeceğinizi mail adresime bildirmenizi rica ederim. saygılarımla.
  Dr. Nusret Alperen
  nusretalperen1944@gmail.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Size mail attım ama herhangi bir cevap alamdım. Kolaylıklar dilerim.

   Sil

Yorumlarınız kişiliğinizin göstergesidir. Ahlak kuralları çerçevesinde her eleştiri kabulümüzdür...

Bildirim

Copyright © Mavi Blog | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com